Skip to main content

بخش کلتوری افغان جرمن آنلاین

Go Search
صفحه نخست
خبرونه
تحليل ها و پيام ها
آثار علمی و تحقیقی (حبیبه)
مرکز دیجیتال سازی کتب
مدیریت تحلیل ها و اخبار
قاموس کبیر افغانستان
  
افغان جرمن آنلاین > بخش کلتوری افغان جرمن آنلاین  

مطالب نشر شده از سامیه اصیل  در پورتال افغان جرمن آنلاین:
تحریری
 
1: صدای فرخنده
2: میلۀ سمنک و جشن نوروز
3: دفاعیه از جنس زن
4: مصاحبۀ در قالب طنز انتباهی
5: تقدیر
6: پرستش
7: من بیوۀ افغانم
8: عید
9: خیال
10: ارزش زن
11: بهار است


صوتی

1: مادر بیوه
2: شاه جهان بیگم
3: عایشه درانی


سوانح مختصر خانم سامیه اصیل

خانم سامیه اصیل در سال 1959 در یک خانوادۀ روشنفکر در ده بری شهر کابل دیده به جهان گشود. وی تعلیمات ابتدائیه را در مکتب زینب هوتکی واقع در کارتۀ سه کابل گذرانده، تعلیمات متوسطه و عالی را در لیسۀ سوریا با درجه عالی به اتمام رسانید. خانم اصیل نسبت ملحوظات نسبی فامیلی و ازدواج قبل از وقت از ادامۀ تحصیلات در کشور باز ماند. اما این خانم مستعد و با پشتکار با وجود داشتن اطفال خوردسن، در کنار مسؤولیت های حتمی زندگی آرام نگرفته به آموختن کورسهای شخصی در رشته های انگلیس، ریاضی و  ادبیات فارسی در منزلش  به شکل خصوصی پرداخت. خانم اصیل نظر به تشنج اوضاع سیاسی کشور مانند هزاران هموطن دیگرش در سال 1989مجبور به مهاجرت شد و بعد از اقامت پنجساله در ممالک مختلف مانند پاکستان، هند، دوبی و امریکا بالاخره در سال 1994 در شهر تورنتوی کانادا  با شش فرزندش اقامت گزید. وی  از همان آوان اقامتش در شهر تورنتو در تکاپوی دانش و آموزش برآمده بعد از سپری نمودن امتحان کانکور به ز بان انگلیسی  تحصیلاتش را در کالج «جوج برونGorge Brown » در رشتۀ کاریابی فرا گرفت و بعد از ختم تحصیل در رشتۀ متذکره برای مدت زمانی شامل وظیفه شد. در پهلوی این همه خانم اصیل توانسته دیپلومش را در رشتۀ زیبایی شناسی و هنر میکپ نیز از آن خود کند که اکنون  در همین رشته ایفای وظیفه مینماید.

خانم اصیل علاوه بر داشتن مسؤولیت، منحیث یگانه سرپرست خانواده اش که شامل شش فرزند زیر سن بود و وظیفۀ رسمی به دلیل اکمال مایحتیاج خود و فرزندانش، نسبت داشتن احساس عمیق وطنپرستانه و بشر دوستانه، هرگز آرام ننشسته با علاقه و حوصله مندی تمام کوشیده با نهاد های فرهنگی و اجتماعی موجود در کشور ذیربط فعالیت نموده، همکاری های متداوم داشته باشد.

خانم سامیه اصیل علاوه بر علاقۀ مفرط  به موسیقی و استعداد والایش در هنر آواز خوانی، شاعر با  استعداد و نویسندۀ توانایست که نوشته ها و اشعار زیبایش در رسانه های انترنتی  به مقدار زیاد به نشر رسیده و به دسترس علاقمندان  شعر و ادب قرار گرفته است.

خانم اصیل از زمان کودکی به شعر خوانی علاقمند بوده و آهسته آهسته در اثر تشویق و راهنمایی های پدر شاعر و نویسنده اش در نوجوانی به سرایش شعر پرداخته که اشعار طفلانه و ساده اش در همان زمان در مجله شوخک و کوچنیانو انیس به چاپ میرسید. وی همچنان در پهلوی اشعار ساده و سلیسش مطالب و نوشته های بسیار دلچسپ و خواندنی داشت که علاوه بر دو نشریۀ متذکرۀ بالا بعد ها در مجلۀ وزین ژوندون هم نشر میگردید. بانو اصیل با آنکه یک مدت طولانی نسبت درگیری های زندگی، اولاد داری و مهاجرت های طولانی و متداول از ادامۀ فعالیت های ادبی و فرهنگی بدور ماند، با وجود آنهم درین دورۀ پر تلاطم زندگی کوشیده زندگینامه اش را از ابتداء الی ختم مهاجرتش به شکل یک داستان در حدود 400 صفحه درآورد. اما با صد آه و افسوس باید گفت که این گنجینۀ پُر محتوا در خم و پیچ راه های مهاجرت مفقود گردید که شدیداً سبب ملال خاطر بانو اصیل گردید؛ زیرا این اثر با ارزش یکی از پُر بها ترین دست آورد های بود که میتوانست در تأریخچۀ زندگی بانو اصیل جاویدانه گردد. وی بعد از فراغت از مسؤولیت های اشد حمایوی خانوادگی، دو باره در دو سال اخیر توجه جدی اش را در عرصه فعالیت های ادبی و فرهنگی مبذول داشته به نوشتن و نشر اندوخته هایش در صفحات مختلف انترنتی پرداخت.

اکنون وی مجموعی از اشعار زیبایش را جمع آوری نموده که عنقریب در قالب یک گزینۀ شعری بدسترس علاقمندان شعرش قرار خواهد گرفت.

بانو اصیل علاوه بر استعداد شعری مهارت چشمگیری در دکلمۀ شعر داشته و در هنر آواز خوانی حنجرۀ طلایی اش شنونده را محو و مجذوب خود میگرداند که برای اثبات این گفته، شما را به شنیدن چند آهنگ محدودش که حرفوی نه بلکه مطلقاً شوقی میباشد در صفحات یوتوب دعوت مینمائیم. و برای خانم اصیل مؤفقیت های مزید تمنا میکنیم.